Artykuł

5 korzyści z outsourcingu kadr i płac

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie wybranych zadań biznesowych firmom zewnętrznym, które specjalizują się w określonej dziedzinie. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się outsourcing kadr i płac. W tym artykule opiszemy najważniejsze zalety tego rozwiązania.

  1. Oszczędność czasu. To jedna z najważniejszych korzyści doceniana przez każdego przedsiębiorcę, który zdecydował się na powierzenie spraw kadrowo-płacowych w ręce specjalistów zewnętrznych. Dopełnienie wszelkich obowiązków związanych z tą dziedziną jest niezwykle czasochłonne, bywa również skomplikowane. Outsourcing pozwala przedsiębiorcy skupić się wyłącznie na rozwijaniu swojego biznesu, a nie na formalnościach. Nie musisz martwić się o przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, kontrolami ZUS czy Państwowej Inspekcji Pracy i innymi kwestiami, którymi zajmie się za ciebie firma zewnętrzna.
  2. Oszczędność pieniędzy. Kwestia kosztów za usługi outsourcingowe zwykle budzi najwięcej kontrowersji. Tymczasem w praktyce okazuje się, że współpraca z zewnętrzną firmą pozwala na znaczną redukcję wydatków ponoszonych na realizację funkcji kadrowo-płacowych. Dotyczy to przede wszystkim firm, które posiadają lub planują prowadzenie wewnętrznego działu kadr i płac. Własny dział wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych kosztów na m.in. wynagrodzenia specjalistów, stosowne oprogramowanie, narzędzia pracy, biuro, szkolenia, wyposażenie, archiwum itd. Korzystając z usług outsourcingu, nie musisz się martwić o te wszystkie kwestie, dlatego w bardzo wielu przypadkach jest to najkorzystniejsze rozwiązanie również ze względów finansowych.
  3. Profesjonalna obsługa. To kolejna bardzo istotna kwestia, na jaką warto zwrócić uwagę. Firmy specjalizujące się w outsourcingu kadr i płac zapewniają doświadczonych specjalistów, którzy są odpowiednio przygotowani do obsługi klientów z różnych branż. Dzięki temu możesz liczyć na fachową obsługę dostosowaną do twoich potrzeb i specyfiki działań twojej firmy, a także profesjonalne wsparcie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problematycznych sytuacjach.
  4. Dostęp do nowoczesnych praktyk i specjalistycznego oprogramowania. Wymienione powyżej korzyści są dość oczywiste i każdy przedsiębiorca zapewne zdaje sobie z nich sprawę, ale warto też zwrócić uwagę na kwestię, która nie jest tak powszechna, a również może przynieść sporą wartość dla twojej firmy. Jest to dostęp firm outsourcingowych do najnowocześniejszych metod oraz specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na znaczące usprawnienie wszelkich procesów kadrowo-płacowych. Nie każde przedsiębiorstwo jest w stanie wyposażyć swój wewnętrzny dział kadr i płac w tego typu systemy. Tymczasem dla specjalistów w tej dziedzinie, trudniących się obsługą klientów zewnętrznych, jest to konieczność. Nowoczesne oprogramowania korzystają z najlepszych procedur, które pozwalają na skrócenie czasu rozwiązywanych spraw i wyeliminowanie ilości papierowych dokumentów.
  5. Poczucie większego bezpieczeństwa. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy ważna jest również kwestia bezpieczeństwa korzystania z zewnętrznych usług w zakresie kadr i płac. Sprawy z tej dziedziny bywają niekiedy bardzo zawiłe, dlatego bez stosownej, na bieżąco aktualizowanej wiedzy nietrudno o pomyłki. Wsparcie specjalistów, posiadających doświadczenie i na bieżąco podnoszących swoje kwalifikacje, to pewność terminowych i prawidłowych rozliczeń. Ryzyko wszelkich błędów jest ograniczone do minimum. A nawet jeśli takie wystąpią, odpowiedzialność będzie rozłożona na dwa podmioty, co także można zaliczyć do niewątpliwych zalet outsourcingu. Oczywiście trzeba pamiętać, że w przypadku błędów w wysokości odprowadzanych składek czy odsetek zawsze pełną odpowiedzialność ponosi ich płatnik, czyli przedsiębiorca. Dlatego bardzo ważne jest, aby nawiązać współpracę ze sprawdzoną, wiarygodną i rzetelną firmą outsourcingową, co do której mamy pełne zaufanie.