11 Kwietnia 2023

Jakich 5 kluczowych cech powinno posiadać dobre biuro rachunkowe?

Dobre Biuro Księgowe Katowice

Zakładasz firmę? W takim razie nieocenionym wsparciem może być dla Ciebie biuro rachunkowe. Skorzystanie z jego usług nie jest wymogiem, ale… Czy na pewno znasz się na wszystkich kwestiach związanych z tym tematem? Jeśli są to podstawy to mogą być one niewystarczające. Poza tym ważny jest też czas. Jeśli chcesz rozwinąć swój interes to z pewnością poświęcisz mu swoją każdą wolną chwilę. Dlatego też, by przyspieszyć swój sukces, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zanim jednak podpiszemy umowę, dobrze byłoby wiedzieć, jakie cechy powinno posiadać profesjonalne biuro rachunkowe. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.


1. Bieżąca wiedza księgowa.


Prawda jest taka, że w każdym mieście spokojnie znajdziemy kilka ofert biur rachunkowych. Które z nich wybrać? Podstawą powinna być dla nas wiedza księgowego. Jak w żadnej innej dziedzinie naszego życia, w tym przypadku przepisy zmieniają się naprawdę często. Co pewien czas pojawiają się nowe podatki czy obowiązki, które po prostu należy znać. Samemu ciężko jest być na bieżąco. Jednak kompetentne biuro rachunkowe, w którym pracuje należyta kadra śledzi z dnia na dzień owe zmiany. Dzięki temu możemy być pewni profesjonalnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Jednocześnie pamiętajmy, że niedotrzymanie terminów, nierzetelność czy nawet proste błędy mogą narazić nas na niemiłe konsekwencje. Głównie finansowe. Choć do tego należy dodać również stres. W końcu dla większości urzędów są to ważne sprawy. Dlatego tak ważne jest, by kierował nami dobry księgowy. Podstawowa wiedza uzyskana kilka lat temu nie jest wystarczająca, by móc świadczyć swoje usługi. W tym zawodzie niezwykle ważne jest uczestniczenie w szkoleniach i przede wszystkim bycie na bieżąco z aktualnymi przepisami prawa.


2. Kompleksowa oferta.


Być może na początku wystarczą nam podstawowe usługi księgowe. Ale w końcu nie możemy wykluczyć, że nasza firma za kilka miesięcy rozwinie się na tyle, iż okaże się to niewystarczające. Dlatego warto sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe oferuje obsługę kadr i płac czy prowadzenie KPiR. W niedalekiej przyszłości takie usługi mogą być dla nas niezbędne.
Oczywiście wiele zależy od rodzaju naszej działalności gospodarczej, a także planu jej rozwoju. Warto jednak wiedzieć, że obecnie biuro rachunkowe nie jest prowadzone tylko i wyłącznie przez jednego księgowego. Aktualnie są to grupy specjalistów z wielu branż. To z kolei daje nam gwarancję, iż nasze potrzeby i oczekiwania będą spełnione zarówno teraz jak i w przyszłości.


3. Doświadczenie.


Z uwagi na fakt, że mówimy tu o dość poważnych sprawach to powierzenie swoich ksiąg rachunkowych powinnyśmy zlecić osobom z doświadczeniem. Na rynku działa wielu amatorów, którzy oferują nam swoje usługi. Niestety, są one wątpliwej jakości. Mimo to niektórzy z nas kuszą się na taką współpracę ze względu na mniejsze koszty. Jest to błędne myślenie, za które możemy ponieść ogromne szkody. By tego uniknąć, wybierzmy takie biuro rachunkowe, które może poszczycić się długoletnim stażem. W tym celu możemy sprawdzić, jak długo działa na rynku czy ilu posiada klientów. Takie dane pozwolą nam upewnić się, że jakość usług księgowych będzie na najwyższym poziomie.


4. Elastyczna oferta.


Jeszcze do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do comiesięcznych wizyt w biurze rachunkowym, by przekazać niezbędne dokumenty. Obecnie to się zmieniło. Oczywiście niektórzy nadal pracują na takich zasadach. Warto jednak wiedzieć, że równie dobrze możemy wysłać skany owych dokumentów i będzie to również wystarczające. Coraz częściej księgowość prowadzona jest także online. Daje nam to jeszcze większe oszczędności czasu. Poza tym, mamy możliwość skorzystania z ofert biur rachunkowych na terenie całej Polski. Dlatego jeśli bardzo zależy nam na współpracy z konkretnymi specjalistami to warto wcześniej dowiedzieć się na jakich warunkach pracują i jak wygląda u nich obsługa firm. 


5. Odpowiedzialność za realizowane zlecenia.


Rzetelne, dobre biuro rachunkowe bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykonaną pracę. Dodatkowo, podczas jego wyboru sprawdźmy, czy będzie nas ono reprezentowało np. w przypadku kontroli skarbowej. To pozwoli nam zaoszczędzić czas i nerwy.

Oczywiście wybór biura zależy od potrzeb firmy, ale warto wybrać takie, które posiada długoletnie doświadczenie oraz oferuje kompleksowe wsparcie dla obsługi kadr i płac czy prowadzenia KPiR. Wybierając biuro księgowe w Katowicach, należy zwrócić uwagę na aktualność wiedzy i doświadczenie specjalistów, a nie tylko na koszty.