Artykuł

Księgowość uproszczona – dla kogo?

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania nie jest zadaniem prostym. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, z jakiego sposobu ewidencji przychodów i kosztów powinni skorzystać oraz na jakich zasadach i z jakimi obowiązkami dane opodatkowanie się wiąże. Oczywiście tego rodzaju dylematów możesz uniknąć, nawiązując współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, takim jak nasze. 

Jedną z form opodatkowania wybierana przez przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, jest księgowość uproszczona. W tym artykule podpowiemy, kto może z niej skorzystać i na czym właściwie ona polega.

Kto może skorzystać z księgowości uproszczonej?

Księgowość uproszczona nie wymaga prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, a pozwala na stosowanie zdecydowanie prostszych rozwiązań w zakresie ewidencjonowania informacji finansowych dotyczących danej firmy. Stanowi spore ułatwienie przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że z księgowości uproszczonej mogą skorzystać wyłącznie niektóre firmy, głównie te prowadzące działalność na nieco mniejszą skalę.

Księgowość uproszczona przeznaczona jest dla:

  • osób fizycznych,
  • spółek cywilnych osób fizycznych,
  • spółek jawnych osób fizycznych,
  • spółek partnerskich,
  • spółdzielni socjalnych,

których przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro.

Takie firmy mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów (KPiR), jednak gdy przekroczą wskazane limity, muszą przejść na tzw. pełną księgowość.

Specyfika księgowości uproszczonej

Decydując się na księgowość uproszczoną, przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (w przypadku opodatkowania według skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub ewidencji przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Oprócz tego w niektórych sytuacjach przedsiębiorcy decydujący się na księgowość uproszczoną muszą również prowadzić inne ewidencje, m.in. środków trwałych, wyposażenia, przebiegu pojazdu (dla celów PIT lub VAT) oraz rejestry VAT.