20 MAJA 2022

Podatek liniowy w 2022 roku – czy nadal się opłaca?

PIT 36L - Podatek Liniowy 2022

Rozliczanie podatkiem liniowym od momentu wejścia Polskiego Ładu zmieniło sytuację finansową wielu firm. Rezultatem jest nagłe przechodzenie z formy liniowej na ogólną z dwoma programi opodatkowania. Czy podatek liniowy dzisiaj komukolwiek się opłaca? Przeczytaj!

Czym jest podatek liniowy?

Do tej pory przedsiębiorcy mogli rozliczać się przy pomocy 4 instrumentów podatkowych:
na zasadach ogólnych;

  • podatkiem liniowym;
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • kartą podatkową.

Wraz z wejściem Polskiego Ładu karta podatkowa przestała istnieć, natomiast reszta sposobów rozliczania znacząco się zmieniła. Podatek liniowy nie został bezpośrednio dotknięty wielkimi zmianami, jednak inne regulacje sprawiły, że przestał się opłacać.

Dlaczego podatek liniowy już się nie opłaca?

Wszystko przez rewolucję, jaką prowadził w składce zdrowotnej i progu podatkowym Polski Ład. Podatek liniowy nadal ma wysokość 19%, jednak podatnik nie ma możliwość odliczenia składki zdrowotnej, która jest określona na pułapie 4,9% od uzyskiwanego dochodu. Poza tym nie ma również opcji na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Dodatkowo osoby rozliczające się podatkiem liniowym nie korzystają ze zmienionego pułapu progu podatkowego, jak ma to miejsce na zasadach ogólnych. Warto przypomnieć, że kwota wolna od podatku wzrosła do 30.000 zł a próg podatkowy do 120.000 zł.

Podatek Liniowy 19 Procent

Komu opłaca się przejść na zasady ogólne?

Rozliczenie na zasadach ogólnych stało się bardziej opłacalne dla pewnej grupy przedsiębiorców. O kogo dokładnie chodzi? Podatek liniowy w 2022 roku przestanie się opłacać wszystkim, którzy nie zarabiają więcej niż 120.000 zł rocznie. Dlatego przedsiębiorcy generujący dochód w zakresie nieprzekraczającym progu podatkowego z pewnością chętnie skorzystają z przejścia na zasady ogólne. Tym bardziej że wysokość podatku wynosi tu 18%, a dopiero po przekroczeniu 120.000 zł wartość ta zmienia się na 32%. Natomiast w przypadku przekroczenia ww. kwoty podatek od dochodu będzie obliczany w wyższym wariancie. Oczywiście obejmuje on sumę dochodu ponad progiem, a nie całoroczny dochód przedsiębiorcy.

Komu opłaca się pozostanie przy podatku liniowym?

Chociaż zmiany podatkowe przyniosły spore zamieszanie, nadal są przedsiębiorcy, którym opłaca się pozostanie przy rozliczeniu podatkiem liniowym. Są to przede wszystkim ci, którzy uzyskują dochody przekraczające 120.000 zł rocznie. Dzięki temu należność odprowadzana do Urzędu Skarbowego zawsze będzie wynosiła 19% bez względu na wielkość dochodu. Dla upewnienia się w dokładnych wartościach daniny wobec państwa konieczne będzie obliczenie należności w obu przypadkach. Wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję o ewentualnych zmianach podatkowych.

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania?

Zmiany Polskiego Ładu sprawiły, że wybór odpowiedniej formy rozliczania się z fiskusem jest dzisiaj trudniejszy i mniej intuicyjny. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć odpowiedzi na zadane wyżej pytanie, warto skorzystać z pomocy biura księgowego lub urzędnika skarbowego. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć bardziej opłacalną dla siebie decyzję.