Artykuł

Współpraca z biurem rachunkowym. Czy warto?

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, świadczący usługi księgowo-podatkowe osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom. Jego głównym obszarem działalności jest kompleksowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradztwo podatkowe wraz z wykonywaniem rozliczeń podatku VAT, obliczanie składek na ZUS, obsługa kadrowo-płacowa, sporządzanie sprawozdań finansowych i szeroko pojęta pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie ma wątpliwości, że pomoc biura rachunkowego jest niezbędna w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Co jednak z małymi firmami i działalnością jednoosobową? Czy w przypadku niewielkiego zakresu działalności warto współpracować z biurem rachunkowym?

 

10 zalet korzystania z usług biura rachunkowego

 

  1. Nie musisz samodzielnie śledzić zmieniających się przepisów prawnych. Nie jest tajemnicą, że przepisy podatkowe i prawa pracy dynamicznie się zmieniają. Konieczność bieżącego uwzględniania zmian w regulacjach prawnych i próba zrozumienia języka skomplikowanego dla osób spoza branży – to zadania czasochłonne i frustrujące. W takich przypadkach łatwo o przeoczenie ważnej zmiany, co może mieć negatywne konsekwencje w postaci nieprzewidzianych kosztów. Pracownicy profesjonalnego biura rachunkowego regularnie aktualizują swoją wiedzę i są na bieżąco z wszelkimi niuansami.
  2. Oszczędzasz wiele czasu i minimalizujesz stres. Prowadzenie obsługi księgowej przez firmę z zewnątrz to duża oszczędność czasu, pozwalająca w 100% skupić się na prowadzeniu firmy. Niedostateczna wiedza w zakresie rachunkowości generuje niepotrzebny stres. Specjaliści z biura rachunkowego posiadają dostateczną wiedzę, kompetencję i doświadczenie, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Nie musisz samodzielnie głowić się nad obliczeniami składki ZUS czy dokonywaniem rozliczeń podatku VAT… wszystkie najważniejsze informacje otrzymujesz w gotowej i zrozumiałej formie.
  3. Masz szansę zoptymalizować koszty prowadzenia działalności. Tylko odpowiednia wiedza poparta doświadczeniem daje gwarancję przeprowadzenia prawidłowych rozliczeń z troską o korzyści finansowe klienta. Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym jest rozwiązaniem ekonomicznym. Nie ma konieczności zatrudniania dodatkowego pracownika i ponoszenia pełnych kosztów jego pracy na etacie – przedsiębiorca płaci tylko i wyłączne za wykonaną usługę. Usługi księgowe mogą dodatkowo zostać odliczone od podatku dochodowego. Jest to szczególnie korzystne dla osób z jednoosobową działalnością gospodarczą.
  4. Nie musisz bezpośrednio fatygować się do siedziby biura rachunkowego. Nowoczesne usługi rachunkowe bardzo często oferują zdalną formę współpracy. Oznacza to, że nie ma konieczności osobistego dostarczania dokumentów każdego miesiąca – wystarczy przesłać je pocztą, faksem lub w postaci wygodnego skanu na e-mail. To duża oszczędność czasu i środków finansowych. 
  5. Możesz liczyć na pomoc w prowadzeniu działalności. Bardzo istotną zaletą współpracy z biurem rachunkowym jest możliwość uzyskania pomocy w prowadzeniu firmy. Księgowi i doradcy podatkowi służą klientom radą i utrzymują z nimi stały kontakt, również telefoniczny. To duży komfort i poczucie bezpieczeństwa dla przedsiębiorcy.
  6. Nie wiesz jak założyć firmę? Zgłoś się do biura rachunkowego. Profesjonalne biuro rachunkowe oferuje kompleksową pomoc w formalnościach, związanych z rejestracją nowej działalności gospodarczej. Zarejestruje firmę w urzędzie skarbowym, złoży wniosek o nadanie NIP-u i pomoże w wyborze najlepszej formy opodatkowania.
  7. Nie musisz uczestniczyć w kontrolach skarbowych. Biuro rachunkowe oferuje możliwość reprezentacji klienta przed organami podatkowymi. Występuje w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w imieniu klienta na podstawie stosownego upoważnienia. Prowadzi korespondencje z urzędami i występuje jako przedstawiciel w trakcie kontroli skarbowej. Zleceniodawca nie musi w niej uczestniczyć, ale jest informowany o jej wyniku.
  8. Nie musisz inwestować  w rozliczeniowe programy komputerowe. To kolejny koszt, który można zredukować dzięki współpracy z biurem rachunkowym. Nowoczesne firmy księgowe dysponują profesjonalnym oprogramowaniem, które całkowicie minimalizuje ryzyko błędów i znacznie usprawnia pracę biura. Internetowe platformy rachunkowe to współcześnie standard, który ułatwia przetwarzanie i magazynowanie danych. Samodzielna inwestycja w taki program lub licencję często przekracza możliwości finansowe klienta.
  9. Nie musisz prowadzić dokumentacji kadrowo-płacowej. To kolejny sposób na oszczędność czasu i nerwów. Bez względu na to, ilu zatrudniasz pracowników – biuro rachunkowe przejmie na siebie obowiązek sporządzania listy płac i kart przychodów, wypełniania deklaracji, prowadzenia pracowniczych rozliczeń podatkowych i zakładania akt osobowych.
  10. Cała dokumentacja jest przechowywana i archiwizowana w siedzibie biura rachunkowego. Klient nie musi się martwić o brak odpowiedniego miejsca na składowanie wszystkich dokumentów ani troszczyć o należytą segregację dokumentacji. Ryzyko zgubienia ważnych faktur czy rozliczeń zostaje zredukowane. Biuro rachunkowe zajmuje się pełną archiwizacją dokumentacji, która jest zwraca klientowi po zakończeniu roku podatkowego.