20 MAJA 2022

Dlaczego kolejne zmiany w podatkach wprowadziły niepewność wśród przedsiębiorców.

Polski Ład Podatki 2022

Podatki przez Polski Ład od 2022 roku są jeszcze bardziej skomplikowane.

Wraz z upływającym czasem od wejścia w życie Polskiego Ładu, słyszy się coraz więcej głosów, że jest to najbardziej skomplikowany system podatkowy w Europie. Warto zaznaczyć, że kiedy w ramach transformacji ustrojowej, która miała miejsce po 1989 roku, wprowadzono podatek dochodowy, to zasady były jasne i czytelne. Przede wszystkim łatwe do zinterpretowania przez przeciętnego Polaka. Tym razem, po trzydziestu latach, obywatele otrzymali rozwiązania podatkowe, których rzetelnie zinterpretować nie potrafi sam ustawodawca. Zatem, jak to jest z Polskim Ładem?

Polski Ład – duży chaos i wiele niewiadomych

Wprowadzenie w życie Polskiego Ładu było niczym wybuch wulkanu, albo pojawienie się wielkiej fali tsunami, która rozlała się na cały kraj. Ogromna niepewność podatników, to temat numer jeden od wielu miesięcy. Co konkretnie i dla kogo zmienia Polski Ład? Przede wszystkim oznacza wzrost obciążeń dla klasy średniej i przedsiębiorców. Z pierwszych analiz wynika, że wspomniana grupa będzie zarabiała znacznie mniej, co oczywiście doprowadziło do olbrzymiego niezadowolenia. Jednak czy można powiedzieć, że Polski Ład to sprawiedliwe rozwiązanie?

Zgodnie z większością obywateli jest to rozwiązanie, które nie tylko jest niesprawiedliwe, ale również wprowadza niepewność i zamieszanie. Co więcej, zgodnie z opiniami ekspertów ds. finansów, ekonomii czy podatków, wprowadzone rozwiązania są nieprzemyślane, przez co negatywnie wpłyną na portfele obywateli, a finalnie na gospodarkę.

Wspomniany chaos wywołany przez Polski Ład uderzył nie tylko w zwykłych obywateli, ale również w przedsiębiorców i księgowych. Natomiast, co także bardzo ciekawe, ogromne problemy z właściwą interpretacją przepisów mają także pracownicy administracji skarbowej. Polski Ład poza rozdmuchaną kampanią promocyjną przyniósł więcej szkód, niż zadowolenia z nowych rozwiązań.

Dobra księgowa zyskuje coraz więcej na znaczeniu

Coraz większe zainteresowanie prywatnymi kwestami finansowymi obywateli przez rząd nie napawa optymizmem. Między innymi takie zmiany niesie za sobą Polski Ład. Poza skomplikowanym systemem podatkowym wprowadzane są nieustannie nowe nowelizacje, które w coraz większym stopniu naruszają prywatność Polaków. Niemniej nie zanosi się na większe zmiany w tej materii, a więc można przypuszczać, że falstart w przypadku Polskiego Ładu będzie się tylko i wyłącznie pogłębiał. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekazanie swojej księgowości do profesjonalnego biura rachunkowego.