Artykuł

10 listopada – Międzynarodowy Dzień Księgowości

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Księgowości. Czy na widok wielkiej Księgi Przychodów i Rozchodów dostajesz gęsiej skórki, a na myśl o konieczności obliczania podatków dopadają cię zawroty głowy? Nie martw się, Twój księgowy “wyleczy” cię z przykrych „dolegliwości”, zajmując się tymi kwestiami szybko i bezbłędnie. Dla niego to nic trudnego!

Właśnie dlatego powinniśmy docenić naszych księgowych i ten jeden dzień w roku poświęcić na celebrowanie ich święta!

Krótka historia Międzynarodowego Dnia Księgowości

Historia rachunkowości sięga kilku tysiącleci. Jeszcze przed wynalezieniem pisma ludzie musieli skrupulatnie przeliczać różnorodne dobra materialne. Pierwsze zapisy rachunkowe pochodzące z regionu mezopotamskiego sięgają 5000 lat p.n.e. Ujawniają zaawansowane systemy księgowe, które służyły śledzeniu wymiany towarów między świątyniami. Kolejne dowody na powszechność rachunkowości pojawiłyby się w wyniku odkryć w starożytnym Egipcie i Babilonii, jednak najbardziej szczegółowe ustalenia pochodzą z materiałów datowanych na okres Imperium Rzymskiego. Archeolodzy odkryli archiwa z tego okresu, które pokazują szczegółowe dane liczbowe przechowywane w różnych obszarach, obejmujące dochody publiczne, wydatki prywatne, dystrybucję towarów itp.

Dziedzina księgowości sukcesywnie rozwijała się w kolejnych wiekach, co wynikało przede wszystkim z potrzeb coraz bardziej zaawansowanej cywilizacji. Szczególnie silny postęp przypada na okres średniowiecza i renesansu.

Międzynarodowy Dzień Księgowości obchodzony jest w rocznicę opublikowania krytycznego dzieła w XV wieku przez włoskiego matematyka, Luca Bartolomeo de Pacioli. Ten wenecki franciszkanin nazywany jest ojcem rachunkowości. Wydał on w 1494 roku podręcznik “Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalità”.

Dzień Księgowego w różnych państwach wypada w inne dni

Międzynarodowy Dzień Księgowości na świecie wypada 10 listopada, jednak wiele państw wyznaczyło inne daty na tę okazję. Przykładowo, w Polsce Dzień Księgowego wyznaczono 9 czerwca, a tradycja obchodzenia tego święta sięga okresu międzywojennego.