19 grudnia, 2021

Ulga dla klasy średniej – czym jest i dla kogo ma zastosowanie?

Wraz z nadejściem Nowego Roku zaczął w Polsce obowiązywać tak zwany Polski ład. Jest to nic innego, jak tylko pakiet ustaw, które wprowadzają liczne zmiany w tym także, gdy chodzi o podatki dla firm i osób prywatnych. Co ciekawe w Internecie znajdziemy już nawet specjalny kalkulator wynagrodzeń związany z Polskim Ładem właśnie. Wśród nowych rozwiązań szczególnie sporo wątpliwości budzi tak zwana ulga dla klasy średniej. Z tego powodu poniżej opisujemy najważniejsze informacje odnośnie tego, czym ona jest, komu się należy i kiedy warto z niej zrezygnować.

Ulga dla klasy średniej – dla kogo?

Pierwszą rzeczą, jaką warto wyjaśnić, jest to, komu w ogóle przysługuje ulga dla klasy średniej? Samo to pojęcie może być bowiem bardzo ogólne, więc podajmy konkretne kryteria, jakie zostały ustalone przez ustawodawcę.

Tutaj kluczowe znaczenie ma wysokość osiąganego na koniec roku dochodu. Według niego z ulgi dla klasy średniej skorzystać może każdy, kto:

  •  zarabia w ramach umowy o pracę
  • prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie skali podatkowej z pomniejszeniem o koszty uzyskania przychodów z racji jej prowadzenia.

Tutaj jednak zaznaczmy, że nie zalicza się tu odprowadzana składka zdrowotna. Dodatkowo bardzo ważne jest też kryterium dochodowe. Aby z niej skorzystać, dochody muszą mieścić się w przedziale pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł.

A co w przypadku osób osiągających dochody za granicą? Tutaj nie ma formalnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Ulga dla klasy średniej – kiedy warto zrezygnować?

Chociaż w założeniu ulga dla klasy średniej ma przynosić wszystkim podatnikom korzyści, to jednak jak podpowiadają doradcy podatkowi, są też takie grupy, które powinny przemyśleć rezygnacje z niej. Taka prośba o nienaliczanie ulgi podatkowej może być korzystna dla osób, których dochód przekroczy ustalony przez prawodawców próg 133 692 zł. Także i osoby nieosiągające minimalnego wymaganego progu dochodowego powinny zrezygnować z nowej ulgi. A dlaczego warto to zrobić? Dzięki temu nie będziemy musieli oddawać na koniec roku podatkowego nienależnych nam środków pieniężnych, które zostały uzyskane w ramach ulgi. Logiczne jest przecież, że skoro nie spełniliśmy jej warunków, to będzie trzeba osiągnięte preferencje podatkowe wyrównać.

Jak złożyć rezygnacje z ulgi dla klasy średniej?

Wniosek o nieuwzględnienie ulgi dla klasy średniej można złożyć bardzo prosto. Odpowiedni wzór wniosku znaleźć można już rzecz jasna w Internecie. Na szczęście także jego wypełnienie nie powinno przysparzać zbyt wielu problemów. Zasadniczo zawiera on bowiem wyłącznie podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko pracownika, czy też PESEL. Dlatego też każdy, kto składa takie oświadczenie w sposób bardzo łatwy, może to zrobić. Tak wypełniony dokument wystarczy już potem tylko zanieść do swojego pracodawcy. Złożenie jednak wspomnianej rezygnacji ważne jest wyłącznie w danym roku podatkowym. Z tego powodu chcąc przedłużyć ważność oświadczenia o kolejny rok, trzeba będzie je złożyć ponownie.

Na koniec pamiętajmy, że w razie ewentualnych wątpliwości odnośnie tego, jak wyglądają podatki dla firm i osób indywidualnych w Nowym ładzie, możemy zawsze skorzystać z rad fachowców.

 

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej nieskuteczna?

Według wypowiedzi przedstawicieli rządu z 11 stycznia 2022 roku z powodu dużej ilości złożonych wniosków o rezygnacje z owej ulgi rząd wprowadza mechanizmy przeciwdziałające temu zjawisku. W myśl nowelizacji przepisów z dnia 8 stycznia 2022 roku złożone oświadczenie o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej ma nie być już skuteczne. Czas zatem pokaże, jak dalej sytuacja się rozwinie. Niestety aktualnie można przypuszczać, że ze względu na spore luki w różnych przepisach Nowy Ład będzie jeszcze wielokrotnie poprawiany.